Scroll to top

Rodinný dom Ostravská

Rodinný dom Ostravská, Bratislava

Lokalita: Bratislava
Rok: projekt 2016, realizácia 2019
Status: realizácia
Investor: súkromná osoba
Autor: Igor Čierny

Architektúra navrhovaného rodinného domu je odkazom na funkcionalistické vily z 30 rokov minulého storočia. Je založená na kontraste čistých plných hmôt a veľkých presklených plôch. Aby sa ešte viac zdôraznila spojitosť s vilovou štvrťou okolia Slavína a Palisád pôvodný kamenný múr bude nahradený novým v súčasnej podobe. Celková koncepcia vychádza z optimálnej orientácie na svetové strany a predovšetkým na panoramatický výhľad na Bratislavu.

Dispozičné riešenie je tiež podriadené krásnemu výhľadu na juhovýchod. Rodinný dom má 4 podlažia prepojené schodiskami a výťahom. V suterénne sú situované podzemné garáže s vjazdom priamo z ulice, vstupná hala, šatník a technické zázemie so skladmi. Do domu sa vstupuje v tej istej úrovni cez vstupné patio za oporným múrom.

Vstupná hala je dvojpodlažná, galériou prepojená s prízemím. Cieľom je dostatočné presvetlenie haly, aby sa eliminoval pivničný charakter. Na prízemí v úrovni záhrady sú umiestnené dve detské izby, k nim prislúchajúca kúpeľňa a hosťovský trakt so šatníkom a vlastnou kúpeľňou. Nosnými podlažiami domu sú 1. a 2. poschodie. Na 1. poschodí je situovaná denná obytná časť s obývačkou, jedálňou, otvorenou kuchyňou so špajzou.

Obytný priestor je po celej dĺžke orientovaný na panoramatický výhľad na mesto. Je prepojený na krytú terasu v exteriéri. V zadnom trakte 1. poschodia je situovaný priestranný šatník s práčovňou a malou loggiou na sušenie prádla. 2. poschodie je venované nočnej časti domu. Je tu situovaná pracovňa s výstupom na terasu, spálňa so šatníkmi a kúpeľňou.

vstup rodinného domu
novostavba rodinného domu
Architektúra

Rodinný dom Ostravská